ANTALYA'NIN GAYRİMENKUL YATIRIM PROFESYONELLERİ

ANTALYA’DA TAPU HARCINI KİM ÖDER?

Antalya’da Tapu harcını kim öder? 2019 tapu harcı oranları!

Gayrimenkul alım ve satım işlemleri sırasında ödenen tapu harcı hakkında merak edilen soruların tüm cevapları..
Tapu harcı nedir? Antalya’da Tapu harcını kim öder? 2019 tapu harcı oranları…

Normalde yasal olarak alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenen tapu harcı nedir? Tapu harcını kim öder? 2019 tapu harcı oranları hakkında bilinmesi gereken herşey sizler için bir araya getirildi…

TAPU HARCI NEDİR?
Söcü Gazetesi’nde yer alan habere göre; tapu harcı veya tapu masrafı, satışı yapılan tüm gayrimenkuller için (konut, iş yeri, arsa, tarla, arazi vb.) tapuda beyan edilen satış bedelinin yüzde 4’ü olarak hesaplanır.

ANTALYA’DA TAPU HARCINI KİM ÖDER?
Tapu harcı bedeli, alıcı ve satıcıdan eşit olarak her birinden satış bedelinin yüzde 2’si oranında tahsil ediliyor. Ancak Antalya’da yazılmamış kural olarak, Tapu Harçlarını alıcılar ödemektedir! Bu gayrimenkullerin alım sa

ANTALYA 2019 TAPU HARCI ORANLARI
Tapu harçları gayrimenkul devir ve iktisaplarında, emlak vergisi değerinden az olmamak şartıyla beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden belirleniyor.

Binde 20 hesabı üzerinden örneğin 500 bin TL değerinde bulunan bir konutun 10 bin TL’si alıcı, 10 bin TL’si satıcı olmak üzere 20 bin TL; 400 bin TL değerindeki bir gayrimenkulün ise 8 bin TL’si alıcı ve 8 bin TL’si satıcı olmak üzere toplam 16 bin TL ödenmesi gerekiyor.

492 Sayılı Harçlar Kanunu’na göre tapu işlemleri, tapu harcına tâbi tutuluyor. Harç, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor..

Share this post
  , ,


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verified by MonsterInsights