Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100613 Library:100505 in /home/u8198642/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1653
Gayrimenkul Alım-Satımlarında Ocak 2020'den İtibaren Ekspertiz Raporu Zorunluluğu Geldi, Antalya | Proantalya Gayrimenkul Yatırım Antalya
ANTALYA'NIN GAYRİMENKUL YATIRIM PROFESYONELLERİ

Gayrimenkul Alım-Satımlarında Ocak 2020’den İtibaren Ekspertiz Raporu Zorunluluğu Geldi, Antalya

Gayrimenkul (Konut – İşyeri – Arsa yani tüm Tapu devirlerinde) Alım-Satımlarında Ocak 2020’den İtibaren Ekspertiz yani Gayrimenkul Değerleme Raporu Zorunluluğu Geldi,

2019 Ocak ayından itibaren yabancılara getirilmiş olan ve denenen zorunluluk, şimdi tüm yurt geneline Türk Vatandaşlarına da zorunlu hale getirildi..

Raiç bedellerin artık bir hükmü kalmayacak olup, Müteahhit fatura bedelleri de tarih oluyor…

Buna göre; tapu harçları gerçek satış bedelleri üzerinden ödenecek olup, 500 bin liralık bir gayrimenkulün satışında 20.000 TL tapu harcı çıkmaktadır.. (%4)

Gayrimenkulün SPK lisanslı Değerleme (ekspertiz) raporları geçerli olacak şekilde “Satış” rakamını beyan etmeniz gerekmektedir. Ekspertiz Raporları satış dosyanıza konulacak olup, Maliye Bakanlığı (vergi daireleri) tarafından denetlenecek!

Dikkat edilmesi gereken konulardan birinin de para transferi olduğunu unutmayın! “Satış bedeli transferinin mutlaka bankalar aracılığıyla gerçekleştirilmesi ve alıcı hesabından çıkan paranın satıcı hesabına yatırıldığını gösteren ve banka tarafından onaylanmış dekontlarla belgelenmesi gerekli.

BDDK‘nın resmi sitesinde belirttiği değerleme şirketleri tarafından hazırlanmış ekspertiz raporlarının geçerli olduğunu “Rapor formatının uzun ya da kısa olması fark etmiyor. Bireysel olarak hazırlanan ve herhangi bir lisanslı değerleme firmasının imza ve kaşesi olmayan raporlar kabul edilmiyor. Değerleme raporlarının geçerlilik süresi 3 ay. Tapu satışı gerçekleşmişse satışın olduğu tarihli değerleme raporu hazırlanması (geçmişe yönelik) gerekiyor. Raporda yasal/mevcut durum ayrışımları olabilir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü raporda yer alan ve piyasa değerini yansıtan mevcut durum değerlerini esas alıyor.

Bir raporda birden fazla taşınmaz rapora konu olabilir ve birden fazla malik müşteri ismi yer alabiliyor.

Hazırlanan raporların ekine hazırlayan kişilerin SPK lisansları, imza sirküleri, şirketin SPK-BDDK yetki belgeleri bulunması gerekiyor..

Share this post
  , , ,


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verified by MonsterInsights