Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100613 Library:100505 in /home/u8198642/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1653
Tapuda İpka Ne Demek? İpka Nedir? | Proantalya Gayrimenkul Yatırım Antalya
ANTALYA'NIN GAYRİMENKUL YATIRIM PROFESYONELLERİ

Tapuda İpka Ne Demek? İpka Nedir?

İpka Nedir ? İpka Tapu Örneği

İpka nedir ?

Emlak ve gayrimenkul terimleri arasında yer alan ipka nedir ?

Sözlükteki karşılığı ‘herhangi bir şeyi önceki durumunda bırakma ve yerinde’ olan ipka, hukuki terim olarak ‘hisseli devirlerde, devredilen hisse haricinde mülk sahibinin üzerinde kalan mülkiyet payı anlamına geliyor.

Kısacası geriye kalan hisse olarak ifade edilen ipka, emlak ve gayrimenkul işlemlerinde karşımıza çıkabiliyor.

İpka etmek ne anlama geliyor ?

İpka etmek eylemi, sözlük anlamına paralel bir anlam ifade ediyor. İpka etmek, herhangi bir şeyi yerinde bırakmak, kaldırmamak ya da değiştirmemek anlamına geliyor. Bir emlak terimi olarak ipka etmek, devredilen hisse haricinde kalan mülkiyet payının mülk sahibine verilmesi ya da iade edilmesi anlamına geliyor.

İpka, bir tapu örneği olarak da karşımıza çıkıyor. Peki ipka tapu nedir? İşte yanıtı.

İpka tapu nedir ?

Bir tapu türü olan ipka tapu, hisseli bir tapu çeşididir. İpka tapular, mülk sahibinin üzerinde kalan mülkiyet payını ifade eden ya da belgelendiren tapulara deniyor.

İpka, hisseli satışlarda satılan hissenin bir bölümünün satanın uhdesinde, üzerinde kalması olarak ifade ediliyor. Başka bir tanımla ipka; Hisseli devir işlemlerinde, devredilen hisse haricinde mülk sahibine kalan mülkiyet payı olarak karşımıza çıkıyor.

İpka tapu örneği

“Hisseli tapuda taşınmazın metrekaresi 200 metrekare olarak belirlenmiş. Taşınmazın arsa payında 82/1968 = yüzde 4 gibi bir oran var. Aynı orandan başka bir malik daha var fakat onun hakkı ipka olduğundan tapuda yer almıyor.

Daire, 220 metrekare ve binada toplamda 2200 metrekarelik daire var. Arsadaki pay hesaplandığında yüzde 10 olması gerekirken tapuda belirtilen pay yüzde 6 yazıyor” Bunun nedeni tapunun ipka edilmiş olmasıdır. Bu tarz tapulara da ipka tapu deniyor.

Tapu devri için müracaatlar iş günleri içerisinde saat 12:00 ’ye kadar yapılmaktadır. Ayrıca online tapu randevusu almak isterseniz tıklayın Tapu Randevu

* Gereksiz kağıt ve kırtasiye israfını önlemek amacıyla Vesikalık Fotoğraflar ve Kimlik Fotokopileri artık istenmeyecektir. Ayrıca ödenecek olan tapu masrafını Tapu harcı hesaplama aracımız ile hesaplayabilirsiniz. Ayrıca tapu devri için gerekli belgeleri öğrenmek isterseniz tıklayın. Tapu devri için gerekli belgeler

Share this post
  , ,


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verified by MonsterInsights