Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100613 Library:100505 in /home/u8198642/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1653
Yabancılara Konut Satışında Ekspertiz Raporu Zorunlu Hale Geldi | Proantalya Gayrimenkul Yatırım Antalya
ANTALYA'NIN GAYRİMENKUL YATIRIM PROFESYONELLERİ

Yabancılara Konut Satışında Ekspertiz Raporu Zorunlu Hale Geldi

Yeni çıkan düzenleme ile bugünden itibaren ile yabancı kişilerin taraf oldukları tüm gayrimenkul satış işlemlerinde ‘Değerleme Raporu’ zorunlu hale getirildi.

Bilindiği üzere, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün mevcut düzenlemeleri uyarınca gayrimenkul edinimi yoluyla Türk vatandaşlığı kazanmak isteyen yabancıların bu minvalde edineceği gayrimenkullerin piyasa değerinin lisanslı gayrimenkul değerleme firmalarından alınacak değerleme raporuyla belirlenmiş olması gerekmektedir. Vatandaşlık başvurusu için lisanslı gayrimenkul değerleme firması tarafından düzenlenen bu ekspertiz raporunda gayrimenkul değerinin en az 250.000 ABD doları olarak tayin edilmiş olması gerekmektedir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, 2019/1 sayılı Genelge ile gayrimenkul değerleme raporu zorunluluğunun kapsamını genişleten birtakım düzenlemeler yapmıştır. Buna göre, 4 Mart 2019 tarihinden itibaren alıcısı veya satıcısı yabancı olan tüm gayrimenkul satışlarında lisanslı gayrimenkul değerleme firmalarından temin edilecek gayrimenkul değerleme raporu zorunlu hale gelmiştir.   Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2019/1 sayılı Genelgesi ile gayrimenkul devirlerinde gayrimenkul değerleme zorunluluğunun kapsamı genişletilmiştir.

Antalya Tapu Kadastro Müdürlüğünde de Bu uygulama başlamıştır.

Yakın gelecekte Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün bu zorunluluğunun kapsamı daha da genişletebileceği düşünülmektedir.

Tapu Eksperi olarak tüm Türkiye’de gayrimenkul değerleme hizmetleri sunuyoruz. Avukatlardan ve lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanlarından oluşan uzman kadrosu ve geniş lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanı ağı ile Tapu Eksperi, her gün onlarca gayrimenkulün değerlemesini yapmaktadır. Eğer yabancıların taraf olduğu bir gayrimenkul satış işleminiz varsa, siz de hemen ilgili gayrimenkulün bilgileri ile Tapu Eksperi’nden teklif isteyerek hızlı bir şekilde gayrimenkul değerleme raporu hazırlatabilirsiniz!

Share this post
  , , ,


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Verified by MonsterInsights